KULTURALNIE #SIERPIEŃ2017 #1.1Keep your brain fit!


Regeneracja, czyli odbudowa, odnawianie, odzyskiwanie sił i energii – znamy zasady w kontekście ciała. Regenerujemy się po treningu, dajemy sobie czas na odpoczynek gdy jesteśmy zmęczeni, odsypiamy zarwane noce. Regenerujemy skórę i włosy. A co z naszym mózgiem?

Dobre samopoczucie jest w dużej mierze związane ze zdrowym, zadbanym ciałem, ale nie tylko. Najlepsze kosmetyki, ciuchy i trening nie pomogą, gdy regeneracji domaga się … mózg.

Odpoczynek dla mózgu, podobnie jak dla ciała, jest kwestią indywidualną i każdemu pomaga coś innego. Dla jednych jest to muzyka, dla innych cisza, dla jednych spacer, dla innych leżenie i patrzenie w chmury. Są jednak zgodnie wymieniane i powtarzane trzy zasady, które niezawodnie pomagając „naładować” baterie. Sen, spacer (znasz zasadę „rozchadzania” stresu?) i … czytanie!

My właśnie o tej trzeciej chciałyśmy wspomnieć w kontekście fitnesu szarych komórek. Dobry sen, wyciszenie, kontakt z naturą, rytmiczność kroków, owszem redukują stres, jednak nie odżywiają mózgu. A ten niezwykły i zachwycający narząd … odpoczywać nie lubi! Odcięcie się od natłoku informacji i codziennych zmartwień jest mu tak samo potrzebne, jak … kolejne aktywności. Zamiast zaśmiecać umysł informacjami z telewizji, spotami, serialami, rzeczami o znikomej wartości poznawczej, lepiej zafunduj sobie (a może i bliskim? głośne czytanie, np. dzieciom, taka zabawa działa podobnie jak spacer – ćwiczy rytmiczność, wycisza wewnętrznie, skupia na czynności samej w sobie, odsuwając natrętne myśli) bardziej wyrafinowaną przyjemność, jaką jest dobra lektura.

Argument, że czytanie nie jest dla każdego, bo książki są drogie i zajmują miejsce, bo nigdy się czytać nie lubiło, albo nie umie się znaleźć ulubionego typu lektury? – wszystko to jedynie wymówki! Oto kilka propozycji rozwiązania tych niewielkich (bardziej wymyślonych, niż realnych) trudności:

  • Drogie? Nie wiesz, co warte czytania? Korzystaj z bibliotek (również tych online) – książki za free, podobnie jak porada bibliotekarki lub recenzja online! Co więcej, sięgnij po książki z domeny publicznej, które są dostępne bezpłatnie, na przykład jako Wolne Lektury albo w ramach Project Gutenberg. 
  • Wymień się – bookcrossing jest modny wszędzie: wiele kawiarni, bibliotek, a nawet skwerów miejskich (zapraszamy do Krakowa!) oferuje miejsce wymiany książek i … kontaktów! Może poznasz kogoś, kogo nigdzie indziej byś nie poznała?