ZDROWO #LUTY2015


Pewnego dnia postanowiłam pokochać siebie. Kocham już tyle innych osób dookoła: syna, mężczyznę, przyjaciół kilku i nie wszystkich członków rodziny:) Siebie ciągle zaniedbuję.. Na drodze do pokochania siebie samej obrałam metodę małych kroków, a na pierwszy rzut poszły moje spędzane w biegu poranki z kubkiem źle zaparzonej kawy w jednej, telefonem w drugiej ręce. Na Nowy Rok i z okazji święta miłości, postanowiłam okazać sobie samej trochę współczucia i ... zacząć jeść śniadania. Co więcej, jak się bawić, to się bawić, jak się rozpieszczać - to maksymalnie - zainwestowałam czas, aby w zimowe poranki, przed wyjściem w pośniegowe roztopy, zjeść coś na ciepło! 
Dietetyk doradził: do 400 kcal, Chodakowska na FB dodała: OWSIANKA, własne upodobania kulinarne uzupełniły: nie zjesz tego. W jak wielkim jednak byłam błędzie, jak źle oceniłam możliwości płatków owsianych, okazało się bardzo szybko - tak szybko jak ugotowałam swoją pierwszą owocowo-korzenną 'paćkę'. Dla wszystkich, którzy postanowią zacząć rozpieszczać siebie w najlepszy z możliwych sposobów - dbaniem o zdrowie i dobre samopoczucie od wczesnego rana - przedstawiam sposób przyrządzenia mojej ulubionej owsianki :

Owsianka z gruszką, jagodą i cynamonem


Składniki:
  • 3 łyżki błyskawicznych płatków owsianych
  • 1 łyżka otrębów
  • szklanka mleka 2 % (opcja nr 2: woda)
  • 1/2 gruszki
  • 1 łyżka jagód w zalewie
  • cynamon do smaku

Przygotowanie (ok. 5 minut + 5 minut konsumpcja:))

Do garnka wsyp 3 łyżki stołowe płatków owsianych, dodaj otręby i zalej mlekiem. Gruszkę zetrzyj na tarce lub pokrój w drobną kostkę (ja kroję - jest szybciej)i dodaj do grzejącej się już na malutkim ogniu (straszliwie się to przypala pozostawione samopas, kiedy w najlepsze malujesz rzęsy...)owsianki. Do smaku dopraw cynamonem. Gotuj około 3-4 minut. Gotową owsiankę przelej do miseczki, dodaj jagody z syropu. Oszczędź sobie cukru - całość i tak jest słodka. Wersja dla ogromnych łasuchów - podczas gotowanie dodaj 1/2 łyżki miodu :)


Smacznego dnia!